Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Více informací
Přeskočit k hlavnímu obsahu

Nyní si lidé mohou rezervovat místo na doprovodný program Veletrhu vědy 2024. V nabídce jsou science show, přednášky nebo besedy – třeba o umělé inteligenci či paměti rostlin. Akce se letos koná od 30. května do 1. června a zdarma nabízí přes 100 expozic, které jsou tradičně otevřené celou dobu pro dospělé i děti.
Ať vás zajímá hudba, umělá inteligence, chemie, vesmír nebo rostliny a zvířata, na Veletrhu vědy to pravděpodobně najdete a případně i vyzkoušíte.

„Veletrh vědy je přehlídkou toho nejzajímavějšího i nejužitečnějšího, co věda přinesla a přináší do našich životů. A hlavně je to věda, na kterou si můžete sáhnout,“ říká Petr Borovský z Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR, která má organizaci Veletrhu vědy na starosti.

Nejen krtek se může zanořit do půdy

Přes sto různých stanovišť zabaví poučené zájemce i zvídavé malé děti. Bude možné si vyzkoušet stavebnici pro domácí experimentování s rostlinami, objevovat buňky, stát se skladatelem vlastní lidové písně nebo agentem v tajné laboratoři. Návštěvníci se dostanou k srdci jednoho z nejintenzivnějších laserů světa L4-Aton, vyzkoušejí laserové šachy, otestují vědomosti v řadě kvízů i praktické schopnosti, jako je pipetování nebo příprava chemických pokusů. Zavítají i do různých časů lidstva a zjistí třeba, kolik významných žen formovalo středověké dějiny. Lákadlem je také objevování čilého života v půdě a zkoumání jejího složení různými smysly.

Science shows, CERN a na kus řeči s vědci

Pestré dění v halách doplňuje program ve velkém sále, na který se dnes otevřely registrace. Kromě oblíbených science shows v režii Pevnosti poznání a VŠCHT, které opanují prostor každé dopoledne, se ve čtvrtek můžou lidé hlásit na přednášky o tom, které místo je v jaderné elektrárně nejstřeženější, o orientalistice či na debatu na téma umělé inteligence. Páteční panelová diskuze pokryje slovanství a jednu z přednášek bude mít CERN – o částicové fyzice. A sobota bude patřit například debatě Zeptej se vědce – live! i panelu odborníků mluvících o tom, jak má vypadat město pro budoucnost.

Zájem o Veletrh vědy každý rok roste – loni ho navštívilo rekordních 46 tisíc lidí. Do největší populárně-naučné akce se zapojují nejen ústavy pořádající Akademie věd ČR, ale také univerzity, firmy a další instituce.

Veletrh vědy se koná v PVA EXPO Praha a je otevřený od 30. května do 1. června od 10 do 18 hodin zdarma.

Kontakt:

Václav Jindřich
Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
jindrich@ssc.cas.cz
+420 777 039 234

Zpět na výpis
Bc. Květa Šírová

Administrátor portálu

  • Liberecký kraj
  • Krajský akční plán Libereckého kraje
  • Naplňování Krajského akčního plánu Libereckého kraje