Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Více informací
Přeskočit k hlavnímu obsahu

V Libereckém kraji 28. června 2023 vypukne juniorský světový šampionát v hokejbalu, který se uskuteční pod záštitou Mezinárodní hokejbalové federace (ISBHF)! Mistrovství světa juniorů 2023 bude v plných obrátkách do 6. července 2023, kdy turnaj skončí. Nejvíce lákat budou zápasy českých celků, v nichž se najdou i liberečtí odchovanci! Marek Šťástka se z HBC Liberec dostal do finální nominace v kategorii do 16 let!

Liberecký kraj tuto světovou akci podporuje morálně i finančně, je rád náměstek hejtmana Libereckého kraje Jiří Čeřovský

Liberecký kraj, konkrétně Liberec, bude na šest dní domovem pro juniorské hokejbalisty ze šesti různých zemí. Na světovém šampionátu mohou obyvatelé Liberce vidět juniory z Kanady, USA, Velké Británie, Švýcarska a Slovenska. Chybět nebudou samozřejmě ani čeští hráči a hráčky. V Libereckém kraji je hokejbal v rozkvětu, a proto byla tato lokalita vybrána pro pořádání mistrovství světa. „Proč Liberec? Hlavním důvodem byla prezentace hokejbalu v tomto krajském městě a spolupráce s místním klubem. Velmi silnými body při rozhodování byla přítomnost třech hal, velmi kvalitní zázemí haly, dostupnost z letiště a také dostatečná ubytovací kapacita v blízkosti hal. Věřím, že Liberec bude pro hráče a fanoušky zážitkem, na který budou vzpomínat,“ zdůraznil předseda Českomoravského svazu hokejbalu (ČMSHb) Martin Komárek, který dodal: „Od turnaje očekáváme zejména zvýšenou prezentaci hokejbalu mládeže v tomto krajském městě. Pro popularizaci hokejbalu i akce samotné realizujeme spolupráci s městem, krajem, místními institucemi, s fanklubem hokejového klubu a klubem Bílých Tygrů. Věříme, že toto hokejové město nebude chtít nechat akci juniorů bez povšimnutí. Silnou oporou v organizaci je nám také činnost a zkušenosti místního hokejbalového klubu.“ Zázemí pro konání této akce poskytnou Bílí Tygři z Liberce, v jejichž halách se mistrovství světa odehraje. Fanoušci hokejbalu se tak mohou těšit na světový hokejbal v Home Credit Areně a Svijanské aréně.

 

„Každá akce světového formátu, která se koná na území Libereckého kraje, bez ohledu na sportovní odvětví, je zajímavá. Ve sportovní oblasti je pro kraj významná a reprezentativní, navíc se jedná o první celosvětovou akci juniorského hokejbalu. Tím, že se mistrovství koná právě u nás, se povědomí o statutárním městě Liberci a celém Libereckém kraji opět navýší. V našem kraji má hokej velkou tradici díky Bílým Tygrům, kteří mají početnou základnu podporovatelů. Hokejová utkání jsou oblíbená u všech věkových skupin fanoušků. Věřím, že díky podobnosti hokeje a hokejbalu tomu nebude jinak i při utkáních sportovců na juniorském mistrovství světa. Pro některé děti a mladé sportovce, kteří třeba nejsou tak zdatní v bruslení, by konání šampionátu mohlo být startovním můstkem a motivovat je právě k hokejbalu,“ řekl o světovém šampionátu juniorů v hokejbale Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, a doplnil: „Přijďte podpořit mladé sportovce, juniorskou světovou špičku hokejbalu, a to právě do Liberce ve dnech 28. června až 6. července. Přijďte fandit a nasát atmosféru světového šampionátu se vším všudy. Liberecký kraj tuto světovou akci podporuje morálně i finančně. Na organizaci šampionátu přispěl částkou 500 tisíc korun ze svého rozpočtu. Od mistrovství očekáváme zajímavou sportovní podívanou, atraktivní hru pro diváka. Jedná se o velmi akční sport, kde se jistě bude na co dívat.“

„Každá sportovní událost je pro Liberec a jeho občany zpestřením a příležitostí zajímat se o tradiční i méně známé sportovní aktivity. Věřím, že světový šampionát v této sportovní disciplíně může inspirovat spoustu lidí k tomu, aby se o hokejbal nejen zajímali, ale také měli chuť ho aktivně provozovat, nebo alespoň vyzkoušet,“ nechal se slyšet primátor statutárního města Liberce Jaroslav Zámečník.

Mistrovství světa v Liberci je organizováno pod záštitou Mezinárodní hokejbalové federace (ISBHF), která ví, že každá světová akce pořádána Českou republikou stojí za to. „Česká republika je skvělé místo pro pořádání juniorského mistrovství světa. Toto je první oficiální Mistrovství světa juniorů, kterého se zúčastní všechny národy, od roku 2019. Akce v České republice jsou vždy dobře zorganizované. Českomoravský svaz hokejbalu (ČMSHb) vždy poskytuje náležité zdroje pro hladký průběh akce. Česká republika má vždy dostatek dobrovolníků a umí skvěle plánovat světové akce, vše je velmi strukturované,“ zmínil prezident Mezinárodní hokejbalové federace ISHBF Elio Pascuzzo.

Sledujte liberecké odchovance v českých hokejbalových výběrech! Jaký na ně čeká program?

Od 28. června do 2. července 2023 se utkají o tituly mistrů světa hokejbalisté z celého světa v kategoriích juniorů do 16, 20 a 23 let. Od 3. do 6. července do turnaje vstoupí junioři do 18 let a juniorky do 21 let. Nejmladší hokejbaloví junioři mají velmi nabitý herní plán! V této kategorii se utká celkem osm výběrů, přičemž dva z nich budou z Kanady a dva z České republiky. V kategorii do 20 let bude 5 týmů – Česká republika, Kanada, USA, Švýcarsko a Slovensko. Obdobně na tom bude turnaj v kategorii U23, kde ale vedle pětice týmů přibude výběr Velké Británie. Kategorie U18 bude hrát stejným formátem jako junioři do 20 let, protože se v této věkové kategorii sešla pouze pětice celků. Zapomenout se nesmí ani na talentované juniorky v kategorii U21, které v Liberci budou mít své místo, aby se porvaly o titul mistryň světa! O něj budou bojovat vedle Češek také Kanaďanky, Američanky, Slovenky či Britky. Na hokejbalovém šampionátu v Liberci také nastoupí hokejbalové naděje z Liberce. Jednou z nich bude Marek Šťástka, liberecký hokejbalista, který bude reprezentovat Česko v kategorii U16. „Možnosti zahrát si na hokejbalovém mistrovství světa juniorů v Liberci si vážím nejvíce, je to vlastně největší hokejbalová akce, kam se lze dostat. Každý hráč sní o tom, že si zahraje před vlastními fanoušky ze svého města. Hlavně před rodiči a kamarády. Jinak celé mistrovství beru osobně jako další možnost se posunout co nejvíce ve své kariéře,“ nezastírá Marek Šťástka a zve fanoušky: „Do Home Credit Areny chci fanoušky pozvat především na nejlepší hokejbalové zápasy, které lze v juniorských kategoriích na světě vidět. Chceme zaútočit na medaile, a proto potřebujeme i podporu našich fanoušků.“

Sledujte blížící se mistroství světa juniorů v Liberci 2023 na webu liberec2023.cz, kde je již úplný rozpis turnaje s časy zápasů českých týmů! Vstupenky kupujte online na ticketportal.cz!

 

Zpět na výpis
Bc. Květa Šírová

Administrátor portálu

  • Liberecký kraj
  • Krajský akční plán Libereckého kraje
  • Naplňování Krajského akčního plánu Libereckého kraje