Portál Organizátorvýletu.cz připravil pro učitele tipy na školní výlet, kde si můžete připomenout vojenskou techniku a tragické události 2. světové války.
Více tipů na výlet najdete na: www.organizatorvyletu.cz
Na konci 2. světové války dne 8. května 1945 sovětské letectvo bombardovalo československé město Hrotovice. Zemřelo 150 lidí. Informace o ruském bombardování Hrotovic včetně jediné dochované fotografie ze dne tragické události najdete v muzeu Hrotovicka.
Vojenskou techniku a zbraně používané během 2. světové války najdete ve Vojenském technickém muzeu Lešany. V muzeu uvidíte tanky, motocykly, obrněné nákladní a osobní vojenská vozidla, raketovou techniku, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období 1939 až 1945.
Historii československé armády a 2. světové války si můžete připomenout ve Vojenském muzeu Králíky. V muzeu můžete vidět například lehký pěchotní plamenomet LPO-50, který byl zkonstruován v SSSR koncem 2. světové války. Určen byl k ničení úkrytů nepřítele. Využíván byl také k ničení lehké obrněné a automobilní techniky a k ničení živé síly protivníka a k zakládání ložisek požárů.
Místo, kde uvidíte dobové exponáty dokumentující protinacistický odboj za druhé světové války, je Běloveský pevnostní skanzen.
V Národním památníku II. světové války můžete vidět expozici Těžká léta 1938–1945, která připomíná události II. světové války jak z hlediska vojenského, tak politického, neopomíjí však ani život civilního obyvatelstva, kulturu či hospodářství. Přibližuje účast československých vojáků v bojích na všech frontách II. světové války, stejně jako účast civilního obyvatelstva v domácím odboji.
Událost, kdy nacisté zavraždili 36 mužů dne 6. srpna 1944 v obcích Životice (dnes součást Havířova), Horní a Dolní Suchá, Dolní Bludovice a Dolní Těrlicko si můžete připomenout v Památníku životické tragédie. Jednalo se o nejmasovější likvidační akci na území Těšínského Slezska v době II. světové války. Nacisté zavraždili 28 Poláků a 8 Čechů jako pomstu za smrt 3 příslušníků gestapa.
Dalším místem, kde najdete válečnou stopu, je klášter Želiv. Během druhé světové války klášter Želiv násilně zabrali nacisté, některé bratry odvedli do koncentračního tábora a v okupované části sídlila Luftwaffe nebo zde nacisté ukrývali do bezpečí své děti. Wehrmacht využíval také na našem uzemí během 2. světové války budovy pevnosti Josefov.
Oběti rasové a politické perzekuce si můžete připomenout v pevnosti Terezín, která sloužila za 2. světové války jako internační tábor židovského obyvatelstva a stala se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. Soubor Památníku Terezín tvoří následující památná místa z let 1940 - 1945: Malá pevnost, Muzeum ghetta, Národní hřbitov, Pietní místo u Ohře, Park terezínských dětí, Bývalá Magdeburská kasárna, Židovská modlitebna a rekonstrukce „mansardy“ vězňů terezínského ghetta, Železniční vlečka, Kolumbárium, Obřadní místnosti a ústřední márnice ghetta, Židovský hřbitov a krematorium, Hřbitov sovětských vojáků.
Během druhé světové války sloužila bývalá kamenická osada Ležáky jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Všichni obyvatelé kromě dvou dětí byli zavražděni, osada vypálena a srovnána se zemí. Vyhlazení osady si můžete připomenout v Památníku Ležáky. Výukové programy pro školy jsou zaměřeny na historii osady Ležáky a osudy jejích obyvatel, nebo na poznávání přírody prostřednictvím pietního území.
V Národním památníku hrdinů heydrichiády si můžete prohlédnout kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje ve které se po tři týdny ukrývalo sedm parašutistů v utajení, včetně Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z výsadkové operace Anthropoid, během tzv. heydrichiády. Dne 27. 5. 1942 provedli tito vojáci atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v zatáčce u Kobylis v Praze. V nově zbudovaném prostoru bezprostředně před kryptou kostela vzniklo muzeum a pietní místo odkazující na boj sedmi československých parašutistů s německou přesilou, který proběhl dne 18. 6. 1942. Národní památník hrdinů heydrichiády nabízí pro školy vzdělávací program.
Po úspěšném atentátu na R. Heydricha se objevilo falešné podezření, že v Lidicích měli údajně žít příbuzní atentátníků. Dne 10. června 1942 nacisté vypálili obec Lidice. Lidickou tragédii si můžete připomenout v Památníku Lidice. Všichni dospělí muži od 15 let věku byli ještě téhož dne zastřeleni (173 mužů), ženy byly deportovány do koncentračního tábora Ravensbrück a do Terezína, děti byly shromážděny, několik jich bylo odesláno na poněmčení, většina do Lodže. Ze 105 lidických dětí přežilo 17. Památník Lidice nabízí pro školy vzdělávací programy.
Likvidaci až 3 milionů lidí, především Židů z okupovaných zemí, ale také Poláků, Romů a zajatců Rudé armády během 2. světové války si můžete připomenout v největším koncentračním a posléze likvidačním táboře Auschwitz-Birkenau. Tábor se nachází v Polsku a má 2 části – menší tábor Auschwitz (Osvětim) a velký tábor Birkenau (Brzezinka). V části tábora Auschwitz I můžete vidět malou plynovou komoru, osobní věci vězňů, mimo jiné i z Čech. Ve druhé části tábora Auschwitz II-Birkenau (Březinka) můžete vidět ikonickou „bránu smrti“, kterou do tábora přijížděli vězni a rozřazovací nástupiště, kde probíhaly selekce. V táboře můžete také vidět dobytčí vagón, kterým byli lidé do tábora přiváženi. Ze strážní věže můžete vidět celou rozlehlost tábora. Nelidské podmínky, které v táboře panovaly, budete cítit i z ubytovacích prostor a umývárny, které si taktéž můžete prohlédnout. Dále můžete vidět plynové komory a krematoria.