Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Více informací
Přeskočit k hlavnímu obsahu

Seminář dvojková soustava a šifrování

24. 05. 2024
09:00 - 15:30

Dvojková soustava a další číselné formáty (4 hodiny)

Zajímavé úlohy spojené s počítáním v jiných soustavách než běžně užívané desítkové. Jak funguje dvojková soustava, jak do ní převedeme dekadické číslo? Můžeme v dvojkové soustavě provádět běžné početní operace a počítat s desetinnými čísly? Jak funguje počítač? Jak funguje šifrování? Základní logické operace AND, OR, XOR. Magické karty a iterační výpočty s užitím dvojkové soustavy. Úloha o rozdělení mincí  a vážení na dvojramenných váhách. Trojková soustava. Modulární aritmetika.

Šifrování dat a kryptografie (4 hodiny)

Navazuje na dvojkovou soustavu. Průřezová přednáška historií a současní šifrování, zajímavé a dodnes nevyřešené šifry (Voynichův rukopis, Dorabella). Přehled a vyzkoušení základních jednoduchých šifrovacích technik s využitím logických operací, moderní šifrování s využitím počítačů. Úvod do steganografie (skrývání dat v obrazových datech). Hlasovací funkce, privátní a veřejný klíč, elektronický podpis.

Účastníkům budou představeny hry, hádanky šifry - například:

jednoduché hry a kouzla s čísly, hádání čísel pomocí kouzelných karet, hra Myslím si číslo, jednoduché substituční šifry, hra Na Alici a Boba, tajné kódy, hádanka Look and say..., šifrovací mřížka, optické iluze, skrývání dat v obrázcích, hádání čísel půlením intervalu, Binární strom, Ceaserova šifra, ...

V případě Vašeho zájmu je možné se přihlásit zde

 

Druh akce: Seminář
24. 5. 2024 9:00 - 15:30
Masarykova 28
Liberec
Více informací
Bc. Květa Šírová

Administrátor portálu

  • Liberecký kraj
  • Krajský akční plán Libereckého kraje
  • Naplňování Krajského akčního plánu Libereckého kraje