Ve dnech 13. a 14. března 2025 se na Zámeckém dvoře v Černousech uskutečnil první dvoudenní workshop pro ředitele středních a vyšších odborných škol v Libereckém kraji v rámci projektu Naplňování dlouhodobého záměru vzdělávání Libereckého kraje 2024-2028 (NDZ LK). Cílem workshopu bylo předání klíčových informací, sdílení dobré praxe a otevřená diskuse k aktuálním tématům v oblasti školství. Součástí programu bylo také představení projektového týmu a seznámení vedoucích pracovníků s aktuální situací projektu.
Program zahájila úvodním slovem členka rady kraje, resortu školství a sportu paní Ing. arch. Jitka Skalická. Následně Mgr. Luděk Tesarčík představil projekt NDZ LK a seznámil přítomné s jeho cíli a klíčovými aktivitami. Dopolední blok pokračoval prezentací Mgr. Magdaleny Zábranské na téma Měkké cíle, na kterou navazovala přednáška Veroniky Fáberové na téma Bezpečnostní systémy škol. Přednáška se zaměřila na předsudky o bezpečnostních systémech na školách, poznatky z praxe, bezpečnostně-technické nedostatky a doporučenou dokumentaci.
Odpolední program pokračoval představením dlouhodobého programu Zázemí pro duši. Dále následovalo Právní okénko vedené Ing. Jiřinou Princovou a JUDr. Helenou Vaškovou, které přineslo účastníkům důležité informace k aktuálním právním otázkám školského prostředí. Na závěr prvního dne proběhla diskuse a sdílení příkladů dobré praxe mezi řediteli škol.
Druhý den workshopu se zaměřil na téma E-government, jeho aktuální problematiku a implementaci ve školství. Lektory této části byli Ing. Miroslav Pavelka a Michal Rada z organizace Egdílna, kteří se detailně věnovali nejen legislativním změnám, ale i správě dokumentů a spisové službě ve školách. Velkou pozornost vzbudil zejména praktický přístup lektorů, který ředitelé velmi ocenili. Během přednášky byly diskutovány konkrétní situace z praxe a účastníci měli možnost klást otázky a sdílet vlastní zkušenosti
Workshop byl přínosný nejen po informační, ale i po praktické stránce. Velký důraz byl kladen na interaktivitu a možnost sdílení reálných zkušeností ředitelů.
Děkujeme všem přednášejícím a účastníkům za jejich přínos do diskusí a za aktivní účast.
Těšíme se na další setkání v rámci tohoto již tradičního workshopu, který je příležitostí k další spolupráci v oblasti vzdělávání v Libereckém kraji.